W ubiegła sobotę – 14 września 2019, odbyła się już szósta edycja Pikniku „Odważ się być zdrowym” organizowanym przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka. Wydarzenie skierowane było do aktywnych fizycznie osób, szczególnie do rodzin z dziećmi, dla których ruch jest jednym z elementów dbania o zdrowie.

Uczestnicy Pikniku, oprócz udziału w biegach, dowiedzieli się m.in., że zbilansowana dieta ma istotny wpływ na zdrowie, a także, że zwiększenie aktywności fizycznej i realnie może przyczynić się do zmniejszenia otyłości, także tej wśród dzieci.

Na tegorocznym pikniku uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z Systemem Jakości Certyfikowany Produkt (CP), który powstał we współpracy z ekspertami, aby ułatwiać konsumentom wybór jakościowych przetworów z owoców i warzyw bez dodatku cukrów, słodzików, konserwantów czy sztucznych barwników i aromatów,  takich jak np.: soki czy smoothie. Rodziny odwiedzające stoisko Stowarzyszenia KUPS mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu jakościowych produktów powstałych z warzyw i owoców na stan zdrowia, dowiedzieć się, jak dane witaminy i składniki mineralne wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także na samopoczucie. Osoby dbające o prawidłowe żywienie, a także o jakość produktów spożywczych, które znajdują się w ich codziennym menu były szczególnie zainteresowane korzyściami dla zdrowia jakie wynikają z sięgania po produkty oznaczone logo Certyfikowany Produkt jako gwaranta najwyższej jakości i naturalnego składu produktu.

Oprócz zdrowej porcji wiedzy, jaka czekała na odwiedzających stanowisko KUPS, dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warzywno-owocowe atrakcje – układanie puzzli, tworzenie ciekawych etykiet do książek, a także grupowe tworzenie plakatu.